2024 March 17
A Proof of Work (PoW), vagyis a „munka bizonyítása” egy konszenzus mechanizmus (működési elv), amelyet a blokklánc hálózatokban alkalmaznak, például a Bitcoin és más kriptovaluták esetében, amelyben az egyik fél igazolja a másik számára, hogy az adott kriptográfiai probléma megoldására adott mértékű erőforrást használt fel. A PoW során a résztvevők, vagyis a bányászok, matematikai problémákat (speciális kriptográfiai feladatokat) oldanak meg, hogy új blokkokat hozzanak létre a hálózaton és ezzel megerősítsék a hálózaton végrehajtott tranzakciókat, illetve lehetővé tegyék a hálózat működését és folytonosságát.
A PoW bányászat esetében a bányászoknak nagy mennyiségű számítási erőforrást kell felhasználniuk ahhoz, hogy megoldják a problémát és igazolják a blokkot. A probléma egy véletlenszerűen (pszeudo-random) generált szám megtalálása (nonce-nek nevezett érték), amely értékének adott SHA-256, vagyis Secure Hash Algorithm szabványnak kell megfelelnie. Ez a folyamat nagy mennyiségű próbálkozást és rendkívül magas számítási teljesítményt igényel, ami azt jelenti, hogy a feladat elvégzéséhez jelentős erő- és energiaforrásra van szükség, amely lehet fizikailag rendelkezésre álló, nagy teljesítményű célhardver vagy virtuálisan elérhető és a célra felhasználható számítási kapacitás.
A blokk létrehozásának folyamata a PoW algoritmusban az első olyan bányász számára lesz sikeres, aki megtalálja a megfelelő nonce értéket, és ezzel az egész hálózat elfogadja a blokkot. Ezután a blokk beépül a blokkláncba, a bányász pedig jutalmat kap az elvégzett munkáért, például újonnan kibocsátott kriptovalutában vagy tranzakciós díjak formájában.
A PoW bányászatnak számos előnye van, például a hálózat biztonságának és integritásának biztosítása, valamint a tranzakciók hiteles és megmásíthatatlan megerősítése és véglegesítése. A PoW konszenzus legnagyobb előnye a teljes decentralizáltság biztosítása, ami a kripto ökoszisztéma sarokköve, egyes kritikusok azonban kiemelik a PoW rendszer magasabb erőforrásigényét, mivel a bányászoknak nagy számítási kapacitásra van szükségük a feladat elvégzéséhez. Emiatt egyes blokklánc projektek más konszenzus algoritmusokat, például a Proof of Stake (PoS) vagy a Proof of Authority (PoA) rendszereket alkalmaznak, amelyek alacsonyabb energiafogyasztással járnak.